POLÍTICA

Directori de les eleccions departamentals 2015 a Catalunya del Nord

© P. Luciani
© P. Luciani
Per tal de contribuir a la mecànica democràtica, La Clau registra els candidats a les eleccions departamentals de març de 2015 a Catalunya del Nord. L'assemblea departamental de les comarques de Perpinyà, al Consell general, representarà 17 cantons, en lloc de 31 fins a la fita electoral.
Com a la primavera del 2014 amb motiu de les eleccions municipals, La Clau obre el directori de les eleccions departamentals per a la Catalunya del Nord. A mida que es vagin formalitzant per part dels interessats, hi incloem les candidatures que es presentaran a aqueix escrutini previst els 22 i 29 de marçs de 2015. Els candidats s'assenyalen a redac@la-clau.net.

Consulteu la llista dels nous cantons, segons els municipis.

Les departamentals concerneixen 17 cantons. El nou mapa, criticat el setembre de 2013 pel conjunt de les tendències polítiques del territori, llevat del PS, va ser objecte d'un recurs del grup UMP del Consell general nord-català, al mes de març del 2014. La recomposició geogràfica no precedeix cap reducció del nombre de consellers generals, en virtut dels binomis home-dona. L'assemblea departamental inclourà per tant 34 electes, per a un territori reformulat. El 2011, l'endemà de l'anterior renovació d'electes del voral Sadi Carnot de Perpinyà, evocàvem un "triomf de les eleccions sense programa". Confiem que el retorn a les urnes justifiqui propostes reals.

Abreviatures:

CDC: Convergència Democràtica de Catalunya
DVE: Divers esquerra
DVD: Divers dreta
EELV: Europa Ecologia-Els Verds
FDE: Front d'esquerra
FN: Front Nacional
LO: Lluita Obrera
Modem : Moviment Demòcrata
MRC: Moviment Republicà i Ciutadà
NPA: Nou Partit Parti Anticapitalista
PC: Partit Comunista
PG:  Partit d'Esquerra
PRG: Partit dels Radicals d'Esquerra
PS: Partit Socialista
RBM: Reagrupament Blau Marí
SE: Sense etiqueta
UC: Unitat Catalana
UDI: Unió de Demòcrates i Independents
UMP: Unió per a la Majoria Popular

Cantó n°1: Aspre
Daniel Mach (UMP) / Marie-Thérèse Sanchez-Schmid (UMP)
René Olive (PS) / Edith Pugnet (PC)
Elisabeth Wilain (EELV) / Franck Huette (EELV)
Georges Puig (FN) / Claudine Verplanken (FN)

Cantó n°2: Canigó
Ségolène Neuville (PS) / Alexandre Reynal (PS)
Pierre Serra (PC) / Renée Alberni (PC)
Claude Ferrer (UMP) / Anne-Marie Canal (UMP)
Armelle Guillemot (Parti de Gauche) / Sylvain Guérin (EELV)
François de la Robertie (FN) / Odile Lemaire (FN)

Cantó n°3: Costa sorrenca
Thierry del Poso (UMP) / Armande Barrère (UMP)
Jean Jouandet (L'Olivier) / Frédéric Belmas (L'Olivier)
Nadine Pons (PC) / Alain Levraut (PS)
Xavier Baudry (FN) / Catherine Pujol (FN)

Cantó n°4 : Costa salanquesa.
Alain Got (UDI) / Mathilde Ferrand (UMP).
José Puig (DVD) / Madeleine Garcia-Vidal (DVG)
Daniel Philippot (FN) / Martine Guérin (FN)
Jean Vilert (PC) / Véronique Missud (PC)

Cantó n°5: Costa Vermella
Jean-Pierre Romero (UMP) /  France Beltrami (UMP)
Michel Moly (PS) / Marina Parra-Joly (PS)
David Marais (Ciutadans Ecologistes i Solidaris) / Audrey-Quintane (CES)
Philippe Grosbois (FN) / Audrey Barba (FN)
Guy Esclopė (PRG) / Hermine Bres (SE)

Cantó n°6: Perpinyà 1
Ruchard Puly-Belli (UMP) / Annabelle Brunet (UDI)
Michel Roca (L'Olivier) / Myriam SUbiros (L'Olivier)
Nicole Gaspon (PC) / Gérard Doz (PS)
Bernard Reyes (FN) / Marie-Thérèse Costa-Fesenbeck (FN)
Marie Morant (Désobéir) / Jimmy Paradis (Désobéir)
Mounira Chichti (UDI) / Samir Zrouki (SE)

Cantó n°7: Perpinyà 2
Jean Sol (UMP) / Joëlle Anglade (UMP)
Nathalie du Lac (L'Olivier) / Maurice Maréchal (L'Olivier)
Raymond Bonnet (PS) / Sarah Martin (DVG)
Agnès Langevine (EELV) / Olivier Lambert (SE)
Robert Ascensi (FN) / Irina Fortánek (FN)
Jean Alvarez (PC) / Michelle Kerambellec (PC)

Cantó n°8: Perpinyà 3
Olivier Amiel (SE) / Caroline Ferrière (UMP)
Jean Vila (PC) / Françoise Fiter (PC)
Alexandre Bolo (FN) / Claudine Fuentes (FN)
Kévin Courtois (Désobéir) / Paule-Martine Kerhino (Désobéir)

Cantó n°9: Perpinyà 4
Romain Grau (UDI) / Isabelle de Noell-Marchesan (UMP)
Bérangère Givanovitch (PS) / Jérôme Pasinetti (PS)
Michel Franquesa (PC) / Véronique Mamou (PC)
Jean-Yves Gatault (FN) / Clotilde Font (FN)

Cantó n°10: Perpinyà 5
Jean-Marc Palma (UMP) / Véronique Vial (UMP)
Fabienne Meyer (L'Olivier) / Philippe Prieur (L'Olivier)
Toussainte Calabrèse (PS) / Jean-Louis Chambon (PS)
Francis Daspe (PG) / Isabelle Pieropan (EELV)
Michel Guillemaud (FN) / Bénédicte Marchand (FN)

Cantó n°11: Perpinyà 6
Chantal Gombert (UDI) / Bernard Lamothe (UMP)
Nicole Comaills (L'Olivier) / Robert Cuadrat (L'Olivier)
Hermeline Malherbe (PS) / Jean Roque (PS)
Alain Bobo (EELV) / Lesli Remi (SE)
Philippe Symphorien (FN) / Anne-Marie Bousquet (FN)

Cantó n°12: Plana d’Illibéris
Yves Barniol (SE) / Catherine Jourda (UDI)
Axel Barrière (L'Olivier) / Martine Leroy (L'Olivier)
Nicolas Garcia (PC) / Marie-Pierre Sadourny (PS)
Jean-Philippe Gaulard (FN) / Dominique Regnier (FN)

Cantó n°13: Pirineu Català
Jean Castex (UMP) / Hélène Josende (UMP)
Georges Armengol (PS) / Eliane Jarycki (PS)
Caroline Blazin (EELV) / Maurice Picco (EELV)
Serge Bastide (PC) / Evelyne Sallanne (PC)
Alexandre Marius-Souaillat (FN) / Nelly Saint-André (FN)

Cantó n°14: Riberal
Robert Vila (UMP) / Nathalie Piqué (UMP)
Bruno Delmas (L'Olivier) / Christine Espert (L'Olivier)
François Figueras (PS) / Priscilla Beauclair (FDG)
Sophie Rouaud (SE) / Jean-Marc Panis (EELV)
Bruno Lemaire (FN) / Anne-Marie Lahaxe (FN)

Cantó n°15: Vall de l’Aglí
André Bascou (UMP) / Marie-Claude Grégoire (UC)
Joël Diago (L'Olivier) / Elizabeth Ruiz (L'Olivier)
Charles Chivilo (PRG) / Jean-Jacques Lopez (DVE)
Robert Olives (FN) / Florence Jurado (FN)

Cantó n°16: Vall de la Tet
Robert Raynaud (UMP) / Armelle Revel (UMP)
Damienne Beffara (PS) / Robert Olive (PS)
Robert Rappelin (FN) / Sandrine Dogor (FN)
Jean-Jacques Cadeac (Front de Gauche) / Félicité Bullot (Front de Gauche)

Cantó n°17: Vallespir-Albera
Alexandre Puignau (CDC) / Brigitte Ferrer (SE)
Jean-Pierre Brazès (UDI) / Nathalie Bussières (SE)
Martine Rolland (PS) / Robert Garrabé (PS)
Chantal Dubon (PG) / Jean Guichet (PCF)
Stéphane Massanell (FN) / Gaële Lehembre (FN)
Mapa cantonal de Catalunya del Nord, octubre de 2014 © © IGN - BDCARTOJean Castex, batlle de Prada / Catalans guanyadorsHermeline Malherbe, PS © CG66Thierry del Poso, UMP © Ajuntament de Sant CebriàDamienne Beffara, PS © Ensemble pour MillasRomain Grau, UDI © Catalans guanyadorsMichel Moly, PS © PSBruno Delmas, UMP, l'Olivier © L'Olivier Nou País CatalàAlexandre Puignau, CDC © CDCMichel Franquesa, PC © PC 66Catherine Jourda, UDI © UDISégolène Neuville, PS © PS