Idioma

Una dona de 68 anys d’edat, afectada per la grip A, ha mort a l’Hospital Sant Joan de Perpinyà, segons una revelació tardanament feta pública aquest dilluns a la nit. La malalta, que va ingressar dijous passat al centre hospitalari de la vila quan ja presentava un estat de salut considerat com feble pel personal mèdic, va ser immediatament col·locada sota un tractament de Tamiflu, abans de morir, diumenge a la nit. Paral·lelament, mentre que la progressió inexorable de la pandèmia s’aprofita de les promiscuïtats estiuenques, un estudi britànic, comunicat aquest mateix dilluns pel British Medical Journal, indica que el Tamiflu provoca efectes secundaris greus amb determinats mainatges. Nàusees, deshidratació i malsons han estat així observats entre les reaccions indesitjables, superiors als beneficis recercats, causant un qüestionament general del medicament més habitual en matèria de lluita contra el virus H1N1, per part del departament de sanitat britànic. Segons l’agència sanitària britànica, l’Health Protection Agency (HPA), en una mostra de 248 joves alumnes vacunats al Tamiflu, la majoria ha sofert els efectes secundaris assenyalats.

Comparteix